Kilka słów o wodzie termalnej
Woda termalna jest wodą podziemną. Aby można było ją określać mianem „termalnej”, jej temperatura na wypływie musi wynosić co najmniej 20 stopni Celsjusza. Fakt, iż woda jest pozyskiwana z bardzo głębokich pokładów ziemi (np. ta zasilająca Termy BUKOVINA z ujęcia na głębokości 2400 metrów) sprawia, że jest ona krystalicznie czysta, nie zawiera żadnych szkodliwych składników z działalności przemysłowej i rolniczej człowieka i tym samym może być bezpiecznie wykorzystywana do celów rekreacyjnych i terapeutycznych.
To warto wiedzieć
Woda termalna, z uwagi na jej wysoką temperaturę, doskonale sprawdza się również w zastosowaniach energetycznych – m.in. do zasilania instalacji grzewczych w domach i mieszkaniach.
Wspaniały skład wody termalnej decyduje o jej właściwościach oczyszczających
Wiele osób zastanawia się, czym właściwie różni się woda termalna od zwykłej wody płynącej z kranu? Poza temperaturą różnica sprowadza się oczywiście do składu. Woda pozyskiwana z głębokich pokładów ziemi zawiera wszystkie najcenniejsze składniki mineralne, dzięki temu mając potencjalne właściwości lecznicze i znajdując zastosowanie w hydroterapii (zyskująca na popularności, choć znana już w starożytności metoda fizykoterapii).
Przykładem wody termalnej o wybitnie korzystnym dla człowieka składzie jest ta zasilająca Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, której średnia temperatura na wypływie wynosi 64,5 stopnia Celsjusza, charakteryzującą się mineralizacją na poziomie 1593,2 mg/dm3.
Wysoki stopień mineralizacji, znaczna temperatura na wypływie oraz zawartość aż 28 najcenniejszych składników mineralnych i składników specyficznych (siarka dwuwartościowa i fluorki) decydują o potencjalnym zastosowaniu leczniczym naszej wody termalnej.
Do najważniejszych pierwiastków śladowych i minerałów znajdujących się w wodzie termalnej o wysokim stężeniu zaliczymy:
-
Wapń – wykazuje działanie przeciwzapalne i oczyszczające;
-
Żelazo – ma działanie regeneracyjne, wspomaga proces dotleniania komórek organizmu, w szczególności komórek skóry;
-
Lit – działa przeciwzapalnie;
-
Mangan – jest naturalnym antyoksydantem, a więc wykazuje doskonałe działanie oczyszczające i tym samym przeciwnowotworowe;
-
Potas – dzięki jego obecności w wodzie termalnej, kąpiele w naszych basenach mają doskonały wpływ na skórę, nawilżając ją i wspierając odbudowę warstwy hydrolipidowej;
-
Magnez – działający regeneracyjnie;
-
Krzem – wzmacniający naczynia włosowate, stymulujący organizm do uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych;
-
Bor – pierwiastek wykazujący działanie lecznicze;
-
Siarka – nazywana „pierwiastkiem piękna”, wspaniale wpływająca na skórę, ale wykazująca również działanie przeciwzapalne, detoksykacyjne, oczyszczające i antybakteryjne;
-
Sód – odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry, jego niedobory są jedną z głównych przyczyn przedwczesnego powstawania zmarszczek;
Kąpiele w wysokiej jakości wodzie termalnej, w tym korzystanie z bardzo przyjemnych hydromasaży, to znakomita forma terapii wspierającej w przypadkach wielu problemów zdrowotnych, by wymienić tylko:
-
bóle mięśni i stawów,
-
dolegliwości o podłożu reumatycznym (w okresie bezobjawowym),
-
choroby kobiece,
-
zaburzenia metabolizmu,
-
zaburzenia hormonalne,
-
nadwaga i otyłość,
-
choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Dowiedz się, jak woda termalna wpływa na redukcję bólu i stresu – piszemy o tym w osobnym artykule na naszym blogu.
Właściwości relaksacyjne wody termalnej
Woda termalna ma zbawienny wpływ nie tylko na ciało, ale też umysł. To znakomity środek antystresowy. Kąpiele w wodzie termalnej przyczyniają się do obniżenia poziomu kortyzolu, jednocześnie stymulując mózg do zwiększonej produkcji endorfin.
To dlatego przebywając w basenie wypełnionym wodą termalną czujemy się tak zrelaksowani, spokojni, mamy fantastyczny humor, a po powrocie do pokoju hotelowego czy domu szybko zapadamy w głęboki, regenerujący sen.
To oczywiście tylko wybrane właściwości wody termalnej, których jest znacznie więcej. Konkretne argumenty przemawiającym za tym, że woda termalna jest zdrowa, znajdziesz w osobnym artykule na naszym blogu.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.