Rzetelne źródło wiedzy o wodzie termalnej (geotermalnej)
O tym, że woda termalna ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, wiedziano już w starożytności. Jednak stosunkowo niedawno ruszyły badania nad rzeczywistym potencjałem terapeutycznym oraz pochodzeniem źródeł geotermalnych.
Wody podziemne pozyskiwane w regionie Podhala znalazły się w centrum zainteresowania badaczy z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), którzy w swoich pracach skupili się na uchodzącym za wyjątkowo cenne źródle w Bukowinie Tatrzańskiej.
Szacunkowy wiek wody termalnej (geotermalnej) zasilającej Termy BUKOVINA
Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym obszarze od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej.
Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wodach rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej w głębokości 2390 - 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, tzn., że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.
Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza. Zanim znajdzie się w basenie należy ją schłodzić do temperatury 30 - 38 stopni, w zależności od danego basenu, co jest najbardziej korzystne dla organizmu. Pobrane z niej ciepło jest wykorzystywane między innymi do ogrzewania obiektów BUKOVINA Resort i jest w 100% przyjazne dla środowiska.
Woda nazywana jest termalną (geotermalną), jeżeli jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania.
Woda termalna ( geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej posiada mineralizację dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest typu siarczanowo- sodowo- wapniowa, siarczkowa, fluorkowa ( SO4-Na-Ca-,H2S, F). Woda termalna zawiera składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 - powyżej 1 mg/dm3 ) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3 ).
Zajrzyj też do innego z naszych artykułów, w którym bliżej omawiamy proces powstawania wód termalnych.
Najważniejsze właściwości zdrowotne (i nie tylko) wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA
Kąpiele termalne w wodzie o wysokim stopniu mineralizacji, mogą przynieść bardzo cenne i długofalowe korzyści dla zdrowia, urody oraz psychiki. Woda termalna zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia metabolizm, reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle mięśni i stawów. Kąpiele w wodach termalnych są zalecane także kobietom w ciąży i dzieciom.
Regularne kąpiele termalne mają zbawienny wpływ na kondycję skóry, która staje się promienna, gładka i doskonale nawilżona. To przyjemna i skuteczna forma terapii antystarzeniowej.
Kąpiele w wodach termalnych pomagają również w redukcji stresu, działają silnie relaksująco, stabilizują tętno, uspokajają i odprężają. Wykazują działanie antydepresyjne, łagodzą bóle głowy oraz ułatwiają zasypianie.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym blogu. Dowiesz się z nich m.in., dlaczego warto spędzić wakacje w Małopolsce, z jakich zabiegów SPA skorzystasz podczas wizyty w Termach BUKOVINA, a także jak dojechać na nasze termy z Zakopanego.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz