Nie ma jednej uniwersalnej zasady!
Na dobry początek wyjaśnijmy, że wskazówki dotyczące korzystania z sauny mogą się różnić od jej rodzaju, a także od indywidualnych predyspozycji. Warto wiedzieć, że sam termin „sauna” jest bardzo obszerny i mieści w sobie zarówno klasyczną saunę fińską (tzw. suchą), jak i łaźnie parowe, kabiny na podczerwień czy dostępne w Termach BUKOVINA Lakonium (specyficzny rodzaj sauny, w której panuje niska wilgotność powietrza, przy temperaturze około 50 stopni Celsjusza.
Który rodzaj sauny jest najzdrowszy? Zastanawiamy się nad tym w osobnym artykule na naszym blogu. Warto przeczytać!
Ogólne zasady korzystania z sauny
Bez względu na to, z jakiego rodzaju sauny zamierzasz skorzystać, zawsze pamiętaj, aby zapoznać się z regulaminem. Znajdziesz w nim informacje na temat np. wymaganego ubioru. Najlepsze saunaria promują ideę poprawnego saunowania i oczekują od gości przestrzegania zasady nagości (można okryć ciało ręcznikiem lub paero, natomiast należy zdjąć kostium kąpielowy).
Jeśli wybierasz się do sauny suchej (fińskiej), to pamiętaj o tym, aby zawsze siadać na własnym ręczniku – zapobiegnie to nasiąkaniu drewna wilgocią oraz uchroni skórę przed ryzykiem poparzenia. Ręcznik nie jest natomiast potrzebny w saunie parowej.
Przed wejściem do sauny oczywiście należy dokładnie się umyć i osuszyć ciało – dbamy o higienę i komfort wszystkich osób korzystających z sauny!
Planując wizytę w sanie warto zarezerwować sobie czas na przejście pełnego cyklu saunowania, co pozwoli odnieść szereg korzyści zdrowotnych. Chodzi o naprzemienne rozgrzewanie i schładzanie ciała, a także odpoczynek między poszczególnymi sesjami.
Kiedy najlepiej wybrać się do sauny?
Optymalną porą są godziny popołudniowe i wieczorne. Wizyta w saunie pod koniec dnia pozwoli się maksymalnie zrelaksować i pozbyć nagromadzonych emocji, zwłaszcza tych negatywnych.
Jeśli chodzi o poranne saunowanie, to zalecamy, aby robić to tylko w dni wolne od pracy. Wizyta w saunie dogłębnie odpręża, ale stanowi także istotny wysiłek dla organizmu, co może odbić się na efektywności w pracy.
Czy wiesz, że…
do sauny nie powinno się wchodzić po posiłku? Najlepiej zaplanować sobie saunowanie na około 1-2 godziny po jedzeniu.
Ile minut powinno się spędzić w saunie fińskiej?
Sauna fińska jest zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem sauny na świecie. Charakteryzuje się niską wilgotnością i wysoką temperaturą (75-100°C). Tak skrajne warunki powodują, że czas spędzony w saunie suchej powinien być dość mocno ograniczony i nie przekraczać 8-15 minut – po tym czasie należy schłodzić ciało np. pod zimnym prysznicem, osuszyć się i wrócić do sauny. Na zakończenie wypijamy minimum 1 litr wody.
Ile minut powinno się spędzić w saunie infrared?
Sauna infrared, czyli kabina na podczerwień, wykorzystuje promienniki IR, których specyfiką jest to, że nagrzewają jedynie ciało i wyposażenie sauny, a w minimalnym stopniu powietrze. Dzięki temu, choć temperatura w saunie nie jest przesadnie wysoka, można się w niej naprawdę solidnie spocić.
Obniżona temperatura (około 45-60 stopni) umożliwia dłuższe przebywanie w saunie infrared. Zdrowe osoby bez problemu wytrzymają w niej około 30 minut, po czym należy sobie zrobić przerwę na schładzanie i uzupełnienie płynów.
Ile minut powinno się spędzić w saunie parowej?
Sauna parowa, nazywana też łaźnią parową, to coś dla osób dobrze czujących się w warunkach bardzo wysokiej wilgotności powietrza, przy zachowaniu względnie niskiej temperatury (do około 50 stopni).
Pojedyncza sesja w saunie parowej powinna trwać około 10-20 minut. Następnie robimy sobie kilkuminutową przerwę na schładzanie, picie i odpoczynek i wracamy do sauny.
Jak często korzystać z sauny?
To zależy od indywidualnych oczekiwań oraz oczywiście od dostępności sauny. Najczęstsze zalecenie jest takie, aby w miarę możliwości fundować sobie pobyt w saunie – z „zaliczeniem” pełnego cyklu saunowania – raz w tygodniu.
Zaznaj najwyższego komfortu korzystania z sauny
Już teraz zapraszamy Cię do naszego Świata Saun, dostępnego dla gości Term BUKOVINA. Wizyta w saunie może być wspaniałym dopełnieniem czasu spędzonego w basenach termalnych, pozwalając Ci na pełną regenerację organizmu i doznanie uczucia głębokiej relaksacji.
W Świecie Saun czeka na Ciebie aż osiem rodzajów saun do wyboru, w tym sauny fińskie, łaźnie parowe, kabina na podczerwień, Lakonium oraz spektakularne sauny zewnętrzne, jak „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się seanse zapachowe.
Dla gości naszego saunarium przygotowaliśmy także strefę schładzania i wypoczynku – zalecamy jej odwiedzenie bezpośrednio po skorzystaniu z sauny. W strefie znajdują się baseny schładzające, prysznice wrażeń (zimne, gorące lub z delikatnie schłodzoną bryzą) oraz kostkarka do lodu.
Więcej o ofercie naszego saunarium przeczytasz w osobnym artykule na blogu.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.