Kraków
Nie mogliśmy zacząć od innej destynacji, zwłaszcza, jeśli ostatnim razem byłeś w Krakowie z wycieczką szkolną kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Bezsprzecznie najpopularniejsze miasto wśród zagranicznych turystów, rokrocznie odwiedzane przez ponad 14 milionów osób, stanowiące perłę polskiej architektury i kolebkę narodowej tożsamości.
Kraków to przede wszystkim doskonała propozycja dla fanów zwiedzania. W ciągu jednego weekendu będziesz w stanie zobaczyć Zamek na Wawelu, Sukiennice, oczywiście krakowski Rynek (z obowiązkowym wysłuchaniem hejnału wygrywanego z wieży Kościoła Mariackiego) oraz odwiedzić jamę smoka wawelskiego czy pospacerować po krakowskim Kazimierzu.
Stałym punktem na turystycznym szlaku jest również zjedzenie obiadu czy kolacji w jednej z licznych restauracji (bardzo wysokiej jakości) oraz napawanie się klimatem średniowiecznego Krakowa popijając kawę na Rynku.
Wieliczka
Na pytanie „gdzie na weekend w Małopolsce” aż chce się odpowiedzieć: do Wieliczki! Słynna, zabytkowa i przepięknie odrestaurowana kopalnia soli została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jednoznacznie świadczy o klasie i wartości kulturowej tego obiektu. Wystarczy napisać, że kopalnię w Wieliczce co roku odwiedza około milion turystów z całego świata.
W kopalni spokojnie można spędzić kilka godzin i nie narzekać na nudę. Przygotowano kilka tras dostosowanych zarówno do wieku turystów, jak i ich kondycji fizycznej czy odporności na przebywanie wiele metrów pod ziemią. Zwiedzimy zachwycające kaplice, solne komory, jeziorka, zachwycimy się widokiem misternie wyrzeźbionych postaci z soli.
Rada: Osobom o mocnych nerwach szczególnie polecamy trasę górniczą.
Muszyna
Urokliwa, pięknie położona miejscowość uzdrowiskowa, która może być bardzo fajną bazą wypadową do zwiedzania Beskidu Sądeckiego. To dobry wybór na aktywny weekend w pojedynkę, we dwoje, ale i z całą rodziną. Na miejscu czekają trasy rowerowe i piesze, które pozwalają odkryć nie tylko piękno lokalnej przyrody – także zabytki.
W Muszynie i okolicach zwiedzisz drewniane cerkwie, leżące na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Co ważne, jedna z nich jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Tatry
Tworząc listę atrakcyjnych miejsc, gdzie można wybrać się na weekend w Małopolsce, nie możemy oczywiście pominąć naszego przyrodniczego skarbu. Polskie Tatry nie bez przyczyny są zaliczane do najefektowniejszych pasm górskich w całej Europie. Zachwycają widokami, ogromną dostępnością szlaków o różnej skali trudności, a na deser otrzymujemy jeszcze niesamowity podhalański klimat, folklor i pyszną kuchnię.
Jeśli planujesz spędzić weekend w Tatrach, to nie zapomnij o odwiedzeniu Term BUKOVINA – największego w regionie kompleksu basenowego z wodą termalną czerpaną z głębokości aż 2400 metrów. Jest to woda o właściwościach zdrowotnych (o czym więcej przeczytasz w naszym artykule), która ma doskonały wpływ zarówno na ciało, jak i umysł.
Weekend w Termach BUKOVINA jest zdecydowanie najlepszą propozycją dla osób szukających wytchnienia, odpoczynku po stresach w pracy i chcących naładować baterie przed czekającymi je wyzwaniami zawodowymi i prywatnymi. Bilety możesz wygodnie i bez kolejki kupić w sklepie internetowym - https://sklep.termybukovina.pl/?step=b1.
Rada: Wybierając się na romantyczny weekend we dwoje koniecznie sprawdź specjalne oferty pobytowe w Hotelu BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, zaledwie 16 kilometrów od centrum Zakopanego.
Ojcowski Park Narodowy
To najmniejszy park narodowy w naszym kraju, ale niech Cię to nie zwiedzie. Miejsce jest bajeczne, idealnie nadaje się na aktywny weekend z całą rodziną, a warto podkreślić, że jest położony w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Spędzając weekend w Ojcowskim Parku Narodowym koniecznie trzeba zobaczyć słynne formacje skalne, na czele z Maczugą Herkulesa, zajrzeć do tamtejszych jaskiń oraz zamku jurajskiego, z którego rozpościera się przepiękny widok na Dolinę Prądnika. Szukającym romantyzmu polecamy wybrać się do Kaplicy św. Józefa Rzemieślnika, nazywanej także Kaplicą na Wodzie. Budowla z początku XX wieku jest przykładem bardzo udanego eklektyzmu architektonicznego, łącząc w sobie styl zakopiański ze szwajcarskim.
Którą propozycję wybierzesz? Jeśli nie możesz się zdecydować, to chyba najlepiej będzie sprawdzić je wszystkie!