Czym jest woda termalna?
Mianem wody termalnej określa się wodę podziemną, która na wypływie z ujęcia ma temperaturę nie mniejszą niż 20 stopni Celsjusza. Jest to umowna granica, ustalona przez środowiska balneologiczne.
To warto wiedzieć
Woda termalna o temperaturze znacznie przekraczającej 20 stopni Celsjusza, może być wykorzystywana w procesach energetycznych, na przykład do produkcji energii cieplnej. Tak dzieje się już np. w Zakopanem.
W Polsce istnieje dziś około 20 ośrodków geotermalnych. Jednym z nich jest odwiert pod Wysokim Wierchem, mający głębokość 2400 metrów, z którego jest pozyskiwana woda zasilająca kompleks basenowy Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Nasza woda na wypływie ma temperaturę aż 64,5 stopnia Celsjusza, odznaczając się przy tym bardzo dobrym składem.
Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, o ogólnej mineralizacji wynoszącej 1593,2 mg/dm3, zawierająca składniki specyficzne, w tym siarkę dwuwartościową i fluorki oraz aż 28 najcenniejszych minerałów, w tym:
-
sód (Na) - reguluje poziom nawilżenia skóry, niedobór tego pierwiastka powoduje powstanie zmarszczek;
-
siarkę (S) - nazywaną pierwiastkiem piękna, pielęgnuje, nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów;
-
potas (K) - bierze udział w procesach wzmacniających warstwę hydrolipidową skóry, która jest jej warstwą ochronną, pomaga w eliminacji toksyn z organizmu;
-
chlorki (CI) - korzystnie oddziałują w stanach reumatycznych, zapaleniu stawów, stanach ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniach pourazowych i pooperacyjnych;
-
magnez (Mg) - odżywia skórę, działa przeciwzapalnie, łagodzi skutki oparzeń słonecznych;
-
wapń (Ca) - odpowiada za prawidłową pracę serca, wraz z potasem reguluje ciśnienie krwi. Bierze również udział w prawidłowym działaniu układu nerwowego;
-
krzem (Si) – nazywany pierwiastkiem zdrowia, działa regenerująco na skórę, zapobiega łamaniu się paznokci i wypadaniu włosów. Jest ważny dla regeneracji stawów, chrząstek i kości, wspomaga rehabilitację po urazach;
Dzięki korzystnemu bilansowi jonowemu woda zasilająca Termy BUKOVINA ta ma szerokie właściwości terapeutyczne, kosmetyczne i potencjalnie także zdrowotne.
Masz suchą skórę? Zażyj kąpieli termalnej
Właściwości nawilżające wody termalnej są faktem, który od wielu lat wykorzystują m.in. producenci drogich kosmetyków. Taka woda stanowi jeden z kluczowych składników kremów, balsamów czy olejków, a więc produktów kosmetycznych dedykowanych skórze suchej, mieszanej oraz podrażnionej.
Woda termalna jest zasobna w cenne składniki mineralne, które podczas kąpieli mogą przenikać do głębokich warstw skóry. To dlatego bezpośrednio po wyjściu z basenu wypełnionego wodą termalną mamy wrażenie, że skóra jest wyjątkowo miękka, przyjemna w dotyku, gładka i sprężysta.
Tę cechę wody termalnej wykorzystuje się nie tylko do produkcji kosmetyków, ale też w ramach zabiegów kosmetycznych i kosmetologicznych (do których używa się właśnie wody termalnej). Dodatkowo kąpiele termalne są zalecane osobom, które zmagają się z problemem nadmiernej suchości skóry, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zjawisko to jest potęgowane przez wysuszone powietrze.
Ciekawostka
Wodę termalną dodaje się również do kosmetyków dla mężczyzn, przede wszystkim do wody i balsamu po goleniu – celem jest łagodzenie podrażnień spowodowanych goleniem, właśnie poprzez dogłębne nawilżenie skóry.
Nie tylko nawilżanie
Szerokie właściwości kosmetyczne wody termalnej były doskonale znane już w starożytności – kąpieli w gorących źródłach zażywały kobiety (mężczyźni także), którym zależało na zahamowaniu efektów starzenia oraz poradzeniu sobie z różnego rodzaju dermatozami.
Dziś możemy robić dokładnie to samo, z tą różnicą, że kąpiele termalne są dostępne praktycznie dla każdego – wystarczy wybrać się do jednego z kompleksów basenowych. Oczywiście zapraszamy do Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Z dermatologicznego i kosmetycznego punktu widzenia warto podkreślić takie właściwości wody termalnej, jak:
-
działanie przeciwzapalne,
-
działanie kojące,
-
działanie antyseptyczne,
-
działanie regeneracyjne (pobudza organizm do odbudowy warstwy ochronnej skóry),
-
działanie nawilżające,
-
działanie złuszczające.
Czy wiesz, że…
kąpiele w wodzie termalnej przynoszą dużo lepsze rezultaty w porównaniu z kosmetykami, ponieważ skóra ma bezpośredni, długotrwały kontakt z wodą, co potęguje efekt nawilżenia?
Komu można polecić kąpiele w wodzie termalnej?
Pisząc w dużym skrócie: każdemu, kto chce kompleksowo zadbać o swoją skórę, nieco zahamować procesy starzeniowe, a przy tym zwiększyć skuteczność terapii różnego rodzaju dermatoz. Kąpiele termalne są znakomitą propozycją dla osób mających skórę:
-
wrażliwą,
-
alergiczną,
-
trądzikową,
-
atopową,
-
przesuszoną, podrażnioną,
-
zniszczoną np. długotrwałym kontaktem z czynnikami chemicznymi czy pracą fizyczną.
Znajdujesz siebie na tej liście? Chcesz przetestować nawilżające właściwości wody termalnej? Zapraszamy do Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Zażyjesz u nas nie tylko kąpieli termalnych, ale również skorzystasz z przebogatej oferty naszego saunarium (w tym z łaźniami parowymi) oraz z profesjonalnych zabiegów odnowy biologicznej w Wellness BUKOVINA.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.