Słowo-klucz: balneologia
Potencjał terapeutyczny wody termalnej wykorzystuje się w ramach balneoterapii, czyli rodzaju terapii bazującej na balneologii. Sama balneologia to dziedzina nauki, która promuje wykorzystanie naturalnych surowców w celach terapeutycznych oraz w leczeniu różnych chorób przewlekłych – fizycznych i psychicznych.
Kąpiele termalne stanowią jeden z kluczowych elementów balneologii. Hydroterapia (wodolecznictwo) polega na wykorzystaniu wody o zróżnicowanym zakresie temperatury i ciśnienia w celu m.in. rozluźnienia mięśni, poprawy krążenia krwi i samopoczucia.
Nasza porada:
Formą wodolecznictwa są hydromasaże, z których możesz skorzystać podczas wizyty w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Wskazania do balneoterapii
Istnieje szereg wskazań medycznych dla poddania się zabiegom z kategorii balneoterapii, w tym hydroterapii, zwłaszcza w formie kąpieli termalnych w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, zawierającej wszystkie kluczowe minerały i składniki specyficzne.
Warto tutaj wymienić przede wszystkim:
-
migreny,
-
nerwobóle,
-
bóle mięśni i stawów,
-
przewlekłe zmęczenie,
-
choroby reumatyczne w okresie bezobjawowym,
-
osteoporozę,
-
nadciśnienie tętnicze,
-
menopauzę,
-
choroby kobiece,
-
zaburzenia snu,
-
zaburzenia układu krążenia,
-
zaburzenia odporności,
-
choroby psychiczne, w tym depresję czy nerwicę,
-
astmę,
-
choroby układu oddechowego,
-
cukrzycę,
-
miażdżycę naczyń.
Nas w tym artykule najbardziej interesuje wpływ ciepłych kąpieli, zwłaszcza w wodach termalnych, na zdrowie psychiczne. Korzyści z tej formy terapii mogą być niebagatelne, szczególnie z punktu widzenia osób już obserwujących u siebie wyraźne zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Redukcja stresu i napięcia nerwowego
Kąpiele w ciepłej wodzie termalnej mają wybitnie relaksujące działanie, przyczyniając się do rozluźnienia mięśni, co z kolei może pomóc w zmniejszeniu fizycznego napięcia spowodowanego przewlekłym stresem.
Ponadto, ciepłe kąpiele mogą stymulować wydzielanie endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”, które w naturalny sposób poprawiają nastrój i przyczyniają się do błogiego poczucia zrelaksowania.
Masz stresującą pracę? Za Tobą bardzo trudny okres w życiu prywatnym i zawodowym? Wypróbuj relaksujący wpływ kąpieli w wodach termalnych.
Poprawa jakości snu
Regularne korzystanie z ciepłych kąpieli termalnych może pomóc w regulacji cyklu dobowego i ułatwić zasypianie. Ciepło wody wpływa na obniżenie temperatury ciała po kąpieli, co sygnalizuje organizmowi, że nadeszła pora na odpoczynek. To dlatego zalecamy, aby po całym dniu na termach nie planować sobie długiej podróży samochodem, zwłaszcza w roli kierowcy – dużo lepszym wyborem będą termy z noclegiem.
Nasza porada:
Lepsza jakość snu ma bezpośredni wpływ na dobre funkcjonowanie układu nerwowego i tym samym na poprawę zdrowia psychicznego.
Zmniejszenie nasilenia objawów depresji i nerwicy
Badania sugerują, że regularne korzystanie z ciepłych kąpieli może przyczynić się do zmniejszenia objawów depresji i lęku. To efekt relaksacyjnego działania wody termalnej. Tym samym można napisać, że kąpiele termalnej mogą stanowić jeden z elementów terapii zaburzeń psychicznych.
Ogólna poprawa samopoczucia
Korzystanie z kąpieli termalnych to fantastyczna forma dbania o work-life balance oraz tzw. mindfulness, czyli skupienia się na sobie, swoich potrzebach, dobrostanie i przyjemnych bodźcach odbieranych wszystkimi zmysłami.
Kąpiel w basenie termalnym sprzyja redukcji natłoku myśli, co jest częstym problemem osób przepracowanych, zestresowanych, mających odpowiedzialną pracę czy np. znajdujących się na trudnym etapie życia, jak budowa domu czy zmiana miejsca zatrudnienia.
Nasza porada:
Czas spędzony w ciepłej kąpieli można wykorzystać na medytację lub inne techniki relaksacyjne.
Dodajmy, że efekt relaksacji można podnieść poprzez wizytę w jednej z saun w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Jak widać ciepłe kąpiele w basenach termalnych mogą przynieść liczne korzyści dla zdrowia psychicznego, przyczyniając się do redukcji stresu, poprawy nastroju i podniesienia jakości snu. Tym samym stanowią cenny element procesu dbania o swój dobrostan psychiczny.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.