Wysoka temperatura wody niweluje ryzyko infekcji
Na dobry początek wyjaśnijmy, że woda nazywana jest termalną (geotermalną), jeżeli jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20o C. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością właściwości fizyko-chemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania – zarówno do celów energetycznych, jak i rekreacyjnych oraz zdrowotnych (w balneologii).
Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej, wypełniająca baseny Term BUKOVINA, posiada mineralizację dochodzącą do 1,7mg/dm3. Jest to woda typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkowa, fluorkowa ( SO4-Na-Ca-,H2S, F), która zawiera składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 - powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).
Temperatura wody w Termach BUKOVINA wynosi – w zależności od basenu – między 30 a 38o C, co oznacza, że jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała. Kąpiele w niej są zatem bardzo przyjemne, szczególnie w okresie zimowym, sprzyjając regeneracji, stwarzając doskonałe warunki do wypoczynku, a przy tym minimalizując ryzyko infekcji spowodowanych wychłodzeniem organizmu.
To warto wiedzieć:
Do dyspozycji naszych gości oddajemy swobodnie dostępne suszarki do włosów, co pozwala uniknąć wyjścia z term z mokrą głową (jest to najczęstsza przyczyna zachorowań po wizycie na basenie).
Bezcenne korzyści zdrowotne z kąpieli termalnych
Odpowiedź na postawione w tytule tego artykułu pytanie jest jednoznaczna: tak, termy w zimie są zdrowe, a kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) są zalecane przez cały rok, szczególnie kobietom w ciąży, dzieciom oraz każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie.
Kąpiele termalne mają wszechstronnie pozytywny wpływ na ludzki organizm – zarówno na poziomie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Wiele zależy tutaj oczywiście od właściwości wody termalnej. Ta w Bukowinie Tatrzańskiej zawiera składniki mineralne i specyficzne (siarkę dwuwartościową, fluorki i aż 28 minerałów, w tym m.in.: wapń, sód, potas, magnez, siarkę), które znakomicie wpływają na zdrowie, lepsze samopoczucie i sprzyjają rehabilitacji.
Regularne zażywanie kąpieli termalnych, również zimą, to inwestycja w zdrowie i urodę. Wapń wspomaga proces regeneracji organizmu, sód i potas regulują poziom nawilżenia skóry, magnez opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę i działa przeciwzapalnie, natomiast siarka odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.
To warto wiedzieć:
Woda termalna (geotermalna) zmniejsza zagrożenia związane z chorobami serca, poprawia przemianę materii i reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle układu mięśniowego i kostnego.
Zimowe kąpiele termalne to przyjemny zabieg anti-aging
Wody termalne (geotermalne) mają znakomity wpływ na skórę. Nieprzypadkowo wykorzystuje się je w markowych (i najdroższych) kosmetykach do pielęgnacji. Warto natomiast podkreślić, że nawet częste i obfite stosowanie takich produktów nie daje tak wyraźnych efektów, jak regularne kąpiele termalne.
Woda termalna (geotermalna) w Termach BUKOVINA działa kojąco na skórę po opalaniu i depilacji. Znakomicie nawilża, wspomagając odbudowę naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, która od razu po zażyciu kąpieli w basenie termalnym staje się promienna i wyraźnie wygładzona. Właśnie dlatego kąpiele termalne są polecaną i bardzo przyjemną formą terapii wspomagającej zahamowanie widocznych efektów starzenia.
Korzyści dla zdrowia psychicznego
Termy zimą to szczególnie rekomendowana forma terapii dla osób zestresowanych, obserwujących u siebie objawy zimowej chandry, a nawet poważniejszych zaburzeń psychicznych.
Wielu z nas zmaga się ze skutkami natłoku codziennych obowiązków. Życie w ciągłym stresie, pośpiechu, brak przestrzeni do prawdziwego wypoczynku, problemy osobiste i zawodowe, brak work-life balance – wszystko to ma fatalny wpływ na psychikę. Wizyta na termach może pomóc w odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
Minerały i składniki specyficzne wód termalnych (geotermalnych) stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco, odprężają, redukują stres. Kąpiele w basenach termalnych działają antydepresyjnie, pomagają wyeliminować bezsenność oraz bóle głowy. To doskonała inwestycja we własne zdrowie psychiczne i ogólnie pojmowany dobrostan.
Wiesz już, że termy w zimie są zdrowe, o czym jednak warto się przekonać osobiście. Zapraszamy do Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Koniecznie odwiedź nas np. przy okazji city breaku w Zakopanem czy dłuższego pobytu pod Tatrami – najlepiej w Hotelu BUKOVINA lub Hotelu HARNAŚ, których goście zyskują bezpośredni dostęp do term i strefy saun „Góralskie Łospary”.
Bilety do Term BUKOVINA, jak i bardzo korzystne pakiety VIP, wygodnie i bez kolejek kupisz na naszej stronie internetowej. Zrób coś naprawdę dobrego dla siebie i wpadnij do Bukowiny Tatrzańskiej przy pierwszej nadarzającej się okazji.