Odczekaj po posiłku
Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli zachowania minimalnego odstępu między posiłkiem a rozpoczęciem saunowania. Do sauny, czy to fińskiej, parowej czy infrared, nie należy wchodzić bezpośrednio po jedzeniu. Bezpieczna przerwa to 1,5 godziny.
Odczekaj po ćwiczeniach
Wiele osób łączy saunę z treningiem, na przykład na siłowni. I choć mogłoby się wydawać, że jest to idealny zestaw dla zdrowia, to rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Do sauny nigdy nie wchodzimy bezpośrednio po wysiłku fizycznym – grozi to odwodnieniem, nie wspominając już o tym, że wystawienie mięśni na działanie wysokiej temperatury niweczy efekty treningu.
Więcej o tym, dlaczego sauna po treningu nie jest dobrym pomysłem, piszemy w osobnym poradniku na naszym blogu.
Nie przesadzaj z częstotliwością
Jeśli masz łatwy dostęp do saunarium czy po prostu sauny fińskiej znajdującej się blisko Twojego miejsca zamieszkania, to z pewnością kusi, aby korzystać z tej przyjemności jak najczęściej. Radzimy jednak zachować daleko idący umiar.
W przypadku zdrowych osób, niemających żadnych problemów z układem krążenia czy metabolizmem, takim optimum jest korzystanie z sauny 3 razy w tygodniu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z saunowaniem, to na początek ogranicz się do 1-2 sesji tygodniowo.
Z sauny fińskiej najbezpieczniej jest korzystać nago
Wiemy, że wiele osób może mieć opory przed wejściem do publicznej sauny zupełnie nago, jednak ma to jak najbardziej sens z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa.
W saunie fińskiej na pewno nie należy przebywać mając na sobie strój kąpielowy z metalowymi elementami oraz wykonany ze sztucznych materiałów – może to doprowadzić do miejscowych odparzeń skóry. Z tego samego powodu do sauny nie wchodzimy z biżuterią, w okularach, zegarkiem etc.
Jeśli nie jesteś w stanie się przełamać, to przynajmniej wejdź do sauny fińskiej w samym ręczniku lub praktycznym prześcieradle. Pamiętaj, aby nigdy nie siadać nagim ciałem na rozgrzanych deskach (w przeciwnym razie możesz się poparzyć, jest to również niehigieniczne).
Przed wejściem do sauny umyj ciało
Powinno to być oczywiste dla każdej osoby korzystającej sauny, ale i tak warto o tym przypomnieć. Dokładne umycie i zwilżenie ciała przed wejściem do sauny pozwala zadbać o higienę i dobre samopoczucie wszystkich osób przebywających w saunie.
Ile czasu można spędzić w saunie?
Tak naprawdę nie ma ścisłych zaleceń dotyczących maksymalnego czasu przebywania w saunie fińskiej. Wszystko zależy tutaj od stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji. Pamiętaj natomiast o prostej zasadzie: opuść saunę natychmiast, gdy tylko poczujesz się gorzej (np. pojawi się duszność).
Na początku przygody z saunowaniem warto robić sobie około 10-15 minutowe seanse, przerywane schłodzeniem ciała w zimnej wodzie – albo poprzez zanurzenie się w balii/wannie, albo wzięcie szybkiego prysznica. Jest to nieodłączny element rytuału saunowania, który powinien trwać między 1 a 2,5 godziny (wliczając w to odpoczynek na leżaku pomiędzy kolejnymi sesjami w saunie).
Nie marnuj energii w saunie
W saunie fińskiej panuje bardzo wysoka temperatura, która może przekraczać 100 stopni Celsjusza. Są to ekstremalne warunki, dlatego nie należy dodatkowo obciążać organizmu np. chodzeniem, wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń, śpiewaniem etc. Dopuszczalne są rozmowy, o ile oczywiście nie ingeruje to w komfort i prywatność innych osób przebywających w saunie.
Podczas zażywania sauny staraj się po prostu zrelaksować, przyjmij wygodną pozycję, wyrównaj oddech i skup się na sobie – możesz np. spróbować medytacji.
Po wyjściu z sauny fińskiej
Bezpośrednio po zakończeniu ostatniej sesji należy schłodzić ciało, uzupełnić płyny (pijąc duże ilości wody mineralnej, ewentualnie izotoniku) oraz dać sobie czas na odpoczynek – zaleca się minimum 30-minutowe polegiwanie na leżaku.
Pamiętaj!
W dniu sauny, a już szczególnie po zakończeniu sesji, unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego.
Na relaks w saunie fińskiej (oraz w innych rodzajach saun) zapraszamy do Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Wiesz już, jak bezpiecznie korzystać z sauny fińskiej. Być może zastanawiasz się jednak, która sauna jest najzdrowsza i najlepsza dla Ciebie? Odpowiedzi poszukaj w osobnym artykule na naszym blogu.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.