Dzień 1: atrakcje Zakopanego
Pierwszy dzień pod Tatrami warto poświęcić na mały rozruch i zamiast forsować się na górskim szlaku, wybrać się na zwiedzanie najważniejszych atrakcji Zakopanego. W ciągu jednego dnia spokojnie „zaliczysz” te główne punkty, czyli tzw. must see. Oto nasze propozycje:
-
Krupówki – będąc pierwszy raz w Zakopanem czy wracając do miasta po latach przerwy nie można pominąć Krupówek. To najsłynniejsza ulic w Zakopanem, na której przede wszystkim… wydaje się pieniądze, czy to na pamiątki, czy przekąski. Krupówki mają swój klimat i na pewno warto się nimi przespacerować.
-
Willa Koliba – czyli pierwszy dom zbudowany w stylu zakopiańskim, zaprojektowany przez samego Stanisława Witkiewicza, obecnie będący siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego. To piękne miejsce, któremu zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu.
-
Skocznia narciarska Wielka Krokiew – każdy kibic skoków narciarskich musi zobaczyć to miejsce. Wielka Krokiew to jedna z najnowocześniejszych skoczni narciarskich w Europie, robiąca duże wrażenie nawet latem i w dni bez zawodów.
-
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Zakopanem, gdzie znajdziemy artystyczne nagrobki osób zasłużonym dla Polski i Podhala, artystów, sławnych górali, literatów czy sportowców.
-
Gubałówka – na Gubałówkę można wjechać kolejką lub wejść pieszo. To jeden z najbardziej widokowych punktów w Zakopanem, świetny dla rodzin z dziećmi. Na Gubałówce znajdują się też liczne restauracje, kramiki z pamiątkami i przekąskami, dlatego spokojnie można sobie urządzić przyjemny spacer np. w kierunku Butorowego Wierchu.
Dzień 2: okolice Zakopanego
Po intensywnym dniu zwiedzania stolicy polskich Tatr nie zwalniamy tempa i tym razem ruszamy na odkrywanie atrakcji regionu – a uwierz, że jest co odkrywać. Najlepsze propozycje znajdziesz poniżej:
-
Morskie Oko – największy i obiektywnie najpiękniejszy staw w polskich Tatrach, do którego można dotrzeć pieszo lub dorożką konną (polecamy tę pierwszą opcję, droga jest bardzo łatwa i mało wymagająca kondycyjnie).
-
Kasprowy Wierch – szczyt, na którym znajduje się stacja meteorologiczna, słynący z tego, że można się na niego dostać zabytkową (choć oczywiście zmodernizowaną) kolejką linową z Kuźnic. Z Kasprowego roztacza się niesamowita panorama Tatr polskich i słowackich.
-
Dolina Kościeliska – to jedna z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, idealna na spacery, również z dziećmi. W dolinie można też zobaczyć spektakularne jaskinie, które są udostępnione dla ruchu turystycznego – np. Jaskinia Mroźna czy Raptawicka.
-
Spływ Dunajcem – to duża atrakcja, którą polecamy zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Można samodzielnie dojechać do Sromowców (gdzie startuje spływ) lub zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną.
-
Zamek w Niedzicy – nieco dalej od Zakopanego znajduje się przepięknie położony nad Jeziorem Czorsztyńskim zamek, który oferuje nie tylko piękne widoki, ale i ma ciekawą historię związaną z legendami i lokalną kulturą.
Dzień 3: wycieczka w góry
Trzeciego dnia pobytu na Podhalu wypada w końcu pójść w góry, które stanowią największą atrakcję całego regionu. Tatry słusznie uchodzą za jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Europie, w dodatku naprawdę łatwo dostępne, również dla osób bez specjalnego przygotowania kondycyjnego czy sprzętowego.
Osobom, które nie mają ambicji taternickich, a zależy im na spektakularnych widokach, możemy polecić całodzienną wycieczkę największą doliną w polskich Tatrach, czyli Doliną Chochołowską, z dojściem do schroniska górskiego na Polanie Chochołowskiej.
Jeśli natomiast chcesz wybrać się w wyższe partie górskie, to na dobry początek polecamy wyjście na szczyt Sarniej Skały, z której roztacza się fantastyczny widok na Zakopane i Giewont. Ciekawą propozycją może być również wdrapanie się na Gęsią Szyję czy dojście do Doliny Pięciu Stawów Polskich, co jednak wymaga już nieco lepszej kondycji i dobrego obuwia.
Dzień 4: relaks w Termach BUKOVINA
Po tak intensywnie spędzonych dniach, zwłaszcza po wycieczce w góry, Twoje ciało na pewno będzie się domagać odpoczynku. Trudno o lepsze miejsce na relaks niż Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Termy BUKOVINA to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych w Europie, zasilany wysokiej jakości wodą termalną o potencjalnych właściwościach leczniczych i terapeutycznych. Kąpiele w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, zawierającej również składniki specyficzne (fluorki i siarkę dwuwartościową), to znakomita forma relaksu, sposób na szybką regenerację obolałych mięśni i stawów, a także super pomysł na aktywny i atrakcyjny dzień z dziećmi.
Przy okazji zajrzyj do innego artykułu na blogu, w którym podpowiadamy, jak połączyć aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z relaksem na termach.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.