Trochę historii
Samo określenie „termy” wywodzi się ze starożytnego Rzymu i oznaczało po prostu łaźnie publiczne. Tworzyły one kompleksy rekreacyjne i uzdrowiskowe, na które składały się m.in. baseny z zimną i ciepłą wodą oraz łaźnie parowe (odpowiedniki współczesnych saun).
Pierwotnie termy wykorzystywano głównie w celach higienicznych, a z czasem zaczęto coraz bardziej doceniać ich dobroczynny wpływ na zdrowie. Okazuje się jednak, że Rzymianie wcale nie byli w tym względzie pionierami. O zdrowotnych właściwościach gorących źródeł informował już ojciec medycyny, czyli Hipokrates. Wzmianki na temat hydroterapii znajdziemy również w dziełach samego Platona.
Wróćmy jednak do starożytnego Rzymu, ponieważ to właśnie na terenach cesarstwa szczególnie rozwinęła się kultura korzystania z term (Thermae). Rozkwit rzymskich term nastąpił w momencie wynalezienia akweduktów. Własne łaźnie parowe mieli przedstawiciele elit politycznych, bogaci kupcy oraz oczywiście władcy.
Czy wiesz, że…
ze starożytnego Rzymu wywodzi się również termin SPA? Tym mianem określano centra termalne, czyli „Sanus per Aquam”.
Zdrowotny potencjał wód termalnych był jednak wykorzystywany nie tylko w czasach pokoju, ale także wojny. Rzymscy legioniści wracający z pola bitwy przechodzili rekonwalescencję właśnie w Thermae, aby szybciej wrócić do pełni sił i zaleczyć rany wojenne.
Wody termalne w Polsce
Jak widać termy nie są żadnym „wynalazkiem” naszych czasów, choć faktem jest, że w Polsce dopiero odkrywamy potencjał wody czerpanej z gorących źródeł. Nasz kraj ma zresztą jedne z największych zasobów wody termalnej w Europie.
Przeczytaj nasz artykuł o wodach termalnych w Polsce.
Rosnące zainteresowanie naturalnymi metodami terapii spowodowało, że w ostatnich kilkunastu latach w naszym kraju powstało wiele kompleksów basenowych zasilanych gorącą wodą.
Trzeba natomiast podkreślić, że przepisy dość jasno regulują, kiedy można używać określenia „woda termalna”. Kryterium to spełnia wyłącznie woda pozyskiwana z głębokich pokładów ziemi, która na ujściu ma temperaturę minimum 20 stopni Celsjusza i nie wymaga dodatkowego podgrzewania. Warto zwrócić na to uwagę i mieć świadomość, że niektóre obiekty są nazywane termami tylko z pobudek marketingowych.
Największe zasoby wody termalnej w Polsce są na Podhalu. Woda pozyskiwana z ujęć pod Tatrami ma znakomity skład, jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń będących efektem działalności człowieka, a także osiąga bardzo wysoką temperaturę na ujściu – dlatego m.in. wykorzystuje się ją do zaopatrywania w ciepło części gospodarstw domowych.
W naszym kraju przez termy rozumie się dziś kompleksy basenowe, które są zasilane właśnie wodą termalną. Przyciągają one zarówno kuracjuszy, jak i osoby chcące zafundować sobie błogi odpoczynek w bardzo komfortowych warunkach, przy okazji wykorzystując zdrowotny potencjał wody.
Co zawiera woda termalna?
Woda termalna swoją wysoką temperaturę zawdzięcza magmie, która ją naturalnie podgrzewa do kilkuset stopni Celsjusza. Po wypompowaniu na powierzchnię woda może mieć temperaturę nawet 70-90 stopni, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego podgrzewania dla zapewnienia komfortowych warunków kąpieli.
Najważniejszy z punktu widzenia zdrowotności jest natomiast skład wody termalnej. Jest ona zasobna we wszystkie najcenniejsze pierwiastki, które – co warto podkreślić – mogą być przyswajane przez ludzki organizm za pośrednictwem skóry, a także poprzez inhalację. Można tutaj wymienić m.in. żelazo, potas, mangan, magnez, wapń, lit, selen, miedź czy krzem.
To warto wiedzieć
Woda termalna bywa dodawana do najdroższych kosmetyków pielęgnacyjnych oraz dermokosmetyków o działaniu leczniczym.
Koniecznie zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu, w którym omawiamy właściwości zdrowotne wód termalnych.
Prawdziwe termy? Zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej!
Skoro wiesz już, co to są termy, to nie pozostaje Ci nic innego, jak przekonać się o dobroczynnych właściwościach wody termalnej na własnej skórze. Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał tej bezcennej cieczy odwiedź Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, zasilane wodą termalną pozyskiwaną z głębokości 2400 metrów, zawierającą aż 28 składników mineralnych.
Wizyta w naszym kompleksie basenowym to nie tylko inwestycja we własne zdrowie, ale także świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z całą rodziną. Sprawdź mapę atrakcji Term BUKOVINA.