Ulga dla zmęczonego ciała
Choć Tatry uchodzą za łatwe góry, również dla niedoświadczonych turystów, to w rzeczywistości potrafią być naprawdę wymagające. Nawet wejście na Kasprowy Wierch, nie wspominając już o Giewoncie (dwa najpopularniejsze szczyty) może się okazać dużym wyzwaniem kondycyjnym. Szczególnie dotyczy to osób, które nieco się zaniedbały i ruszyły na szlak prosto od biurka. Efekty będą dość oczywiste: obolałe mięśnie, drobne urazy stawów, skrajne zmęczenie.
Intensywny wysiłek fizyczny, a za taki należy uznać wędrówkę po górach, zwłaszcza powyżej granicy lasów reglowych, może odebrać ochotę do dalszego eksplorowania Tatr. Jest natomiast sposób, aby sobie z tym łatwo i szybko poradzić – to kąpiel w wodzie termalnej.
Baseny termalne w górach należą do największych atrakcji Zakopanego i całego regionu Podhala. To właśnie tutaj czerpie się najwyższej jakości wodę z gorących źródeł, naturalnie podgrzewaną przez magmę, zawierającą wiele cennych składników mineralnych.
Pozytywny wpływ wody termalnej na zmęczone i obolałe ciało był znany już w starożytności – kąpiele termalne wykorzystywano m.in. do przyspieszenia regeneracji rzymskich legionistów po bitwach. Nie ma w tym żadnej magii. Woda termalna ma właściwości przeciwzapalne, przeciwreumatyczne oraz rozluźniające. Doskonale robi na obolałe i napięte mięśnie, wspomagając leczenie mikro urazów, naciągnięć, stłuczeń i naderwań ścięgien, czyli wszystkiego tego, co „przynosimy” ze sobą z górskich szlaków.
Przepis na idealny dzień w górach jest zatem prosty. Wcześnie rano wyjście na szlak, osiągnięcie zamierzonego celu (koniecznie dopasowanego do swoich możliwości – początkujący turyści nie powinni się porywać na Orlą Perć czy przejście całego masywu Czerwonych Wierchów), bezpieczny powrót do hotelu, szybka kąpiel i relaksacyjna wizyta w termach. Przekonasz się, że następnego dnia rano bóle mięśniowe będą znacznie mniejsze, a motywacja do zdobywania kolejnych szczytów dużo wyższa niż wcześniej.
Zdrowotne właściwości wód termalnych
Oczywiście kąpiele w basenach termalnych to propozycja nie tylko dla fanów górskiego trekkingu. Przede wszystkim warto podkreślić wybitne właściwości zdrowotne wody termalnej, która jest jednym z najcenniejszych dla ludzkiego organizmu naturalnych zasobów naszej planety.
Pokażemy to na przykładzie wody zasilającej Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Pozyskujemy ją ze źródła znajdującego się na głębokości aż 2400 metrów. Woda ta jest krystalicznie czysta, wolna od wszelkich produktów pochodnych działalności człowieka, za to zasobna w 28 najcenniejszych dla zdrowia składników mineralnych. Dzięki temu ma szerokie zastosowanie terapeutyczne, zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Kąpiele w wodzie termalnej mają zbawienny wpływ na:
-
układ krwionośny (m.in. obniżają ciśnienie krwi),
-
układ immunologiczny (wzmocnienie odporności, działanie przeciwzapalne),
-
układ metaboliczny (kąpiele termalne mogą stanowić element planu dietetycznego),
-
układ kostno-stawowy (woda termalna ma silne właściwości przeciwreumatyczne),
-
skórę (kąpiel w wodzie termalnej zwiększa efektywność terapii w przypadkach łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku czy innych dermatoz).
Więcej o tym, dlaczego warto korzystać z wód termalnych w Polsce przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.
Baseny termalne w górach, czyli dobry powód, aby spędzić urlop w Tatrach z całą rodziną
Często jest tak, że planując miejsce spędzenia wakacji czy krótkiego urlopu nie jesteśmy w stanie zaspokoić oczekiwań wszystkich uczestników wyjazdu. Na przykład: Ty jesteś zapalonym turystą górskim, ale jednocześnie masz świadomość, że dzieci nie dadzą rady codziennie zdobywać wysokich szczytów. Aby pogodzić potrzeby całej rodziny warto postawić na region tatrzański, który jest zagłębiem kompleksów termalnych.
Wówczas wizyta na termach będzie super atrakcją dla każdego, włącznie z dziećmi czy z osobami, które z różnych przyczyn nie chodzą po górach. Sprawdź tylko mapę atrakcji Term BUKOVINA, aby przekonać się, że w naszym kompleksie nikt nie będzie narzekać na nudę.
Na koniec ważne pytanie: które termy w górach wybrać? Garść cennych wskazówek znajdziesz w jednym z artykułów na naszym blogu – podpowiadamy w nim, które ciepłe źródła w Polsce warto odwiedzić w pierwszej kolejności.