Skład wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA
Woda termalna ( geotermalna) w Termach BUKOVINA to woda typu siarczanowo- sodowo- wapniowego, siarczkowa, fluorkowa (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierająca składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 - powyżej 1 mg/dm3 ) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3 ).
Wiek wody wypełniającej baseny Term BUKOVINA, wydobywanych otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1, wynosi ok. 10 000 lat. Oznacza to, że ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami, nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.
Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne na tym tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).
Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wód rośnie, co jest związane ze zjawiskiem stopnia geotermicznego. Zachodzi ono w Bukowinie Tatrzańskiej na głębokości 2390 - 2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70oC, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67oC przy wydobyciu 48 m3/h.
Zanim woda zostanie skierowana do basenów, jest schładzana do temperatury 30 - 38 stopni, w zależności od danego basenu – ciepło pozyskane w trakcie tego procesu jest następnie wykorzystywane między innymi do zasilania obiektów BUKOVINA Resort.
Jesienna wizyta w Termach BUKOVINA: coś dla szukających spokoju i relaksu
Termu BUKOVINA, jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów basenów termalnych, to obiekt cieszący się ogromną popularnością wśród rodzin z dziećmi. Z myślą o najmłodszych gościach przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, które pozwalają spędzić aktywny dzień w wodzie – między innymi na zjeżdżalniach, siatce do wodnej wspinaczki, huśtawce wodnej czy zupełnie bezpłatnych zajęciach z nurkowania.
Jesienią, już po rozpoczęciu roku szkolnego, w termach gościmy więcej osób dorosłych i dojrzałych, w tym seniorów, a także par czy rodziców, którym udało się znaleźć trochę czasu na wyjazd tylko we dwoje.
Jesień w Termach BUKOVINA to wyjątkowo spokojny czas, kiedy można zaznać dogłębnego relaksu podczas kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej), między innymi w basenach z hydromasażem. Mniejsza liczba gości, zwłaszcza dzieci, sprzyja odprężeniu i czerpaniu korzyści zdrowotnych z kontaktu z ciepłą, wysoko zmineralizowaną wodą.
Nasza porada:
Jesienne Termy BUKOVINA absolutnie nie są jednak senne. Przypominamy o naszej sztandarowej, organizowanej cyklicznie imprezie, czyli NOCY BASENÓW, podczas której Termy BUKOVINA zamieniają się w największy wodny parkiet w Europie.
Zauważamy również, że jesienią Termy BUKOVINA odwiedza wiele osób, które po raz pierwszy zdecydowały się zażyć kąpieli termalnej po intensywnym trekkingu w górach. Ta pora roku przyciąga w Tatry zapalonych piechurów i fanów gór, którzy po całym dniu spędzonym na szlaku chętnie regenerują się w ciepłej wodzie pozyskiwanej z głębokich pokładów ziemi.
Nasza porada:
W bezpośredniej bliskości Term BUKOVINA znajduje się kilka atrakcyjnych szlaków pieszych (np. na Wierch Przedomiański czy Wierch Rusiński) i tras rowerowych (w tym fragment słynnej VELO Dunajec), co może przyciągnąć do Bukowiny Tatrzańskiej osoby planujące aktywny urlop w Tatrach jesienią. O najważniejszych atrakcjach Bukowiny więcej piszemy w osobnym artykule na blogu.
Korzyści dla zdrowia i urody
Wody Term BUKOVINA, zasobne w składniki specyficzne, takie jak siarka dwuwartościowa, fluorki oraz 28 minerałów (m.in. wapń, sód, potas, magnez i siarka), mają potencjalne właściwości zdrowotne i terapeutyczne. Regularne zażywanie kąpieli termalnych może wspomóc procesy lecznicze i rehabilitacyjne.
Woda termalna (geotermalna) zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia metabolizm, reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle mięśni i stawów. Kąpiele w wodach termalnych (geotermalnych) są zalecane kobietom w ciąży, dzieciom oraz każdemu, kto chce dbać o swoje zdrowie.
Nasza porada:
Jesienne kąpiele termalne mogą przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego, co jest szalenie ważne w kontekście nadchodzącego sezonu infekcji.
Kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) mają również zbawienny wpływ na Twoje ciało i urodę. Wapń wspiera regenerację organizmu, sód i potas pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, magnez spowalnia procesy starzenia, odżywia skórę i działa przeciwzapalnie. Siarka jest kluczowa dla zdrowia paznokci, włosów, kości i stawów.
Woda termalna (geotermalna) w Termach BUKOVINA doskonale łagodzi skórę po opalaniu i depilacji, a także ma zbawienny wpływ na cerę, która staje się promienna, gładka i doskonale nawilżona.
Nie zapominamy również o korzyściach dla psychiki. Minerały i specyficzne składniki zawarte w wodach termalnych (geotermalnych) stabilizują tętno, działają relaksująco, uspokajająco, odprężająco oraz redukują stres. Kąpiele w basenach termalnych wykazują działanie antydepresyjne, pomagają w walce z bezsennością oraz łagodzą bóle głowy.
Jeśli zatem szukasz inspiracji na jesienny wyjazd, to obierz kierunek na Tatry i koniecznie odwiedź Termy BUKOVINA, w których zaznasz dogłębnego relaksu. Zachęcamy również do skorzystania z oferty Świata Saun, która obejmuje aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, kabiny na podczerwień, Lakonium czy zewnętrzną saunę góralską „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się odprężające seanse zapachowe prowadzone przez zawodowego saunamistrza.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.