Działanie przeciwbólowe
Kąpiele termalne są nie tylko bardzo przyjemne, ale też mogą przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Zacznijmy od tego, że dłuższe przebywanie w basenach wypełnionych ciepłą, zasobną w minerały wodą, skutkuje rozgrzaniem tkanek organizmu i zajściem określonych, pożądanych reakcji fizjologicznych.
Z punktu widzenia osób zmagających się z bólem fizycznym, szczególnie ważne jest to, że kąpiele termalne prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, lepszego ukrwienia tkanek, obniżenia ciśnienia krwi oraz poprawienia rozciągliwości mięśni szkieletowych i gładkich.
Dodatkowo kąpiel w wodzie termalnej przyspiesza procesy detoksykacyjne organizmu, co z kolei łagodzi stan zapalny – woda termalna ma działanie antyoksydacyjne. W efekcie już około godzinne przebywanie w basenie wypełnionym ciepłą, wysoko zmineralizowaną wodą, może przynieść ulgę w bólu, zmniejszyć obrzęk i poprawić funkcjonowanie mięśni i stawów.
Efekt przeciwbólowy kąpieli termalnych będzie szczególnie odczuwalny u osób, które:
-
Zmagają się z przewlekłymi kontuzjami ortopedycznymi, na przykład mięśniowymi, stawowymi, przechodzą rekonwalescencję po złamaniu kości etc.;
-
Narzekają na bóle kręgosłupa, są w trakcie przechodzenia ataku rwy kulszowej;
-
Cierpią na dyskopatię;
-
Mają chorobę reumatyczną, w tym reumatoidalne zapalenie stawów (kąpiele termalne mogą wspomóc terapię w okresie bezobjawowym);
-
Są przetrenowane, co objawia się nieznośnym bólem mięśni i stawów;
-
Regularnie miewają bóle głowy, co jest spowodowane stresem, skokami ciśnienia i przemęczeniem;
-
Cierpią na tzw. nerwobóle;
Działanie antystresowe
Woda termalna ma potencjalne właściwości lecznicze zarówno jeśli chodzi o dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Wiele osób odwiedzających nasz kompleks termalny podkreśla, że robi to w celu zrelaksowania się, zapomnienia o problemach dnia codziennego, pozbycia się nadmiaru stresu i ukojenia nadszarpniętych nerwów.
Ten błogi stan towarzyszący zarówno kąpielom termalnym, jak i utrzymujący się jeszcze przez dłuższy czas po wyjściu z basenów (może nawet pojawić się nieodparta potrzeba snu), to bezpośredni efekt oddziaływania gorącej, wysoko zmineralizowanej wody na ludzki mózg.
Kąpiele termalne stymulują ośrodek nerwowy do produkcji zwiększonej ilości serotoniny (nazywanej hormonem szczęścia) oraz endorfin, co powoduje natychmiastową poprawę nastroju. Jednocześnie zahamowany zostaje proces produkcji kortyzolu, czyli hormonu, którego stężenie w organizmie gwałtownie wzrasta w sytuacjach stresowych.
To warto wiedzieć
Kąpiele w wodzie termalnej mogą być bardzo dobrą formą terapii uzupełniającej w przypadkach stanów depresyjnych, nerwicy oraz stanu zapalnego organizmu spowodowanego przewlekłym stresem.
Więcej o właściwościach zdrowotnych wód termalnych przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.
Zapraszamy do Term BUKOVINA
Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej to jeden z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną w Polsce. Jesteśmy fantastycznym miejscem do zabawy, relaksu, jak i prowadzenia terapii różnych schorzeń.
Woda termalna zasilająca nasze baseny jest pozyskiwana z głębokości 2400 metrów, zawiera 28 najcenniejszych składników mineralnych oraz składniki specyficzne – siarkę dwuwartościową i fluorki. Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, której średnia temperatura na wypływie wynosi 64,5 stopnia Celsjusza, charakteryzująca się mineralizacją wynoszącą 1593,2 mg/dm3.
Dzięki takiej specyfice naszej wody termalnej, kąpiele w niej mogą przynieść szczególnie dobre efekty zdrowotne, zwłaszcza na poziomie działania przeciwbólowego, antystresowego i dermatologicznego. Warto się o tym przekonać!
Przeczytaj też inne poradniki na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., dlaczego wody termalne w Polsce uchodzą za jedne z najlepszych w Europie, a także poznasz nasze pomysły na wakacyjne atrakcje dla dzieci w górach.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.