Co się dzieje z Twoim ciałem w trakcie kąpieli termalnej?
Kąpiele termalne mają wybitne właściwości relaksacyjne, o czym decydują reakcje chemiczne zachodzące w ciele poddanym działaniu wysokiej temperatury. Takie kąpiele mogą stymulować mózg do zwiększonej produkcji endorfin, nazywanych potocznie „hormonami szczęścia". Endorfiny m.in. redukują ból, wywołują uczucie euforii i poprawiają nastrój.
Kąpiele w wodzie termalnej sprzyjają również regulowaniu poziomu serotoniny i dopaminy, czyli tzw. neurotransmiterów odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności. Zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy prowadzi do poprawy nastroju i złagodzenia objawów zaburzeń psychicznych, w tym depresji.
Bardzo istotną zmianą, jaka zachodzi w organizmie w trakcie kąpieli termalnej, jest redukcja kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, który ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Kąpiele termalne mogą pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu, co przekłada się na złagodzenie stresu, napięcia mięśniowego i poprawę ogólnego dobrostanu.
Najważniejsze psychologiczne korzyści z regularnych wizyt na termach, które możesz zaobserwować u siebie
Jeśli zdarzyło Ci się korzystać z basenów termalnych, to nie musimy chyba przekonywać, że jest to niezwykle przyjemne doświadczenie i świetny sposób np. na spędzenie rodzinnego dnia. Takich kąpieli można zażywać z dużą regularnością, odnosząc z tego tytułu wymierne korzyści dla zdrowia – również psychicznego.
Poniżej omawiamy te kluczowe korzyści, które może zaobserwować u siebie każda osoba stosująca hydroterapię w wysokiej jakości wodach termalnych:
-
Redukcja stresu – to jedna z najważniejszych psychologicznych korzyści z regularnych wizyt w termach. Co ważne, kąpiele termalne niwelują nie tylko psychiczne, ale też fizyczne objawy stresu, takie jak napięcie mięśniowe, skrajne zmęczenie czy dolegliwości bólowe.
-
Poprawa jakości snu - regularne wizyty w termach mogą przyczynić się do poprawy jakości snu i ułatwienia zasypiania, co szczególnie docenią osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia snu, budzące się zmęczone, wybudzające się w środku nocy czy np. mające bezdech senny. Kąpiele termalne mogą pomóc w regulacji rytmu dobowego, co jest istotnym czynnikiem dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego.
-
Wyciszenie – kąpiele termalne są fantastycznym wstępem do medytacji, sprzyjając odprężeniu, skupieniu się na sobie i kontemplacji przyrody – pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się Termy BUKOVINA, zlokalizowane w otoczeniu pięknych lasów Tatrzańskiego Parku Narodowego.
-
Złagodzenie dolegliwości fizycznych – u wielu osób zaburzenia psychiczne mają ścisły związek z różnymi dolegliwościami fizycznymi, na przykład przewlekłym bólem kręgosłupa, mięśni, stawów, reumatyzmem czy chociażby problemami skórnymi. Kąpiele termalne mają wybitne właściwości terapeutyczne w przypadkach wielu tego typu schorzeń, stanowiąc cenny element zdrowego stylu życia.
-
Odpoczynek – niedoceniany, a niezwykle ważny z punktu widzenia zdrowia psychicznego, jest zwykły odpoczynek, który warto zafundować sobie po ciężkim okresie w pracy, stresujących doświadczeniach związanych np. z remontem czy budową domu, rozstaniem z bliską osobą etc. Relaksacyjne działanie ciepłej wody termalnej sprzyja wyciszeniu, redukując zmęczenie i pozwalając odzyskać siły witalne, co ma bardzo pozytywny wpływ na efektywność w pracy.
Jak widzisz regularne wizyty w termach zdecydowanie mogą przynieść szereg korzyści psychologicznych, dlatego też są często polecaną formą terapii w przypadkach czy to przewlekłego stresu, skrajnego zmęczenia, pracoholizmu, problemów ze snem czy zaburzeń psychicznych. Przekonaj się o tym już podczas najbliższej wizyty w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, do których bilety możesz wygodnie kupić online na naszej stronie internetowej.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.
1. https://archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/promocja-zdrowia/jakdzialazdrowyczlowiek/zdrowie-psychiczne-polakow-w-roli-glownej-mozg/