Osoby zdrowe – bez specjalnych ograniczeń
W najlepszej sytuacji są osoby, które nie narzekają na problemy zdrowotne i nie chorują przewlekle. W takim przypadku nie ma specjalnych przeciwwskazań do tego, aby zażywać kąpieli termalnych z dużą częstotliwością, nawet kilka razy w tygodniu czy w miesiącu.
Tak częste korzystanie z basenów termalnych może być znakomitą formą relaksu oraz terapii wspierającej skórę, włosy i paznokcie, o czym decyduje wysokie nasycenie wody cennymi minerałami, m.in. sodem, krzemem, siarką, wapniem czy magnezem.
Jeśli więc jesteś osobą w pełni zdrową, nic Ci nie dolega, a masz możliwość regularnego korzystania z kąpieli termalnych, to… tylko pozazdrościć. Przy okazji sprawdź nasze abonamenty, które są szczególnie opłacalną propozycją dla osób chcących częściej odwiedzać Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Oferujemy abonamenty na 10 lub 20 wejść, w ramach których możesz skorzystać z 3-godzinnego relaksu w strefie basenowej oraz jednorazowo na każdą wizytę wejść do Strefy Saun.
Zajrzyj do innego artykułu na blogu, w którym dokładnie opisujemy najlepsze pakiety i oferty specjalne Term BUKOVINA.
Rada:
Nawet osoby zdrowe powinny pamiętać o kilku zasadach, w tym m.in. o niezażywaniu kąpieli termalnej od razu po obfitym posiłku oraz po spożyciu alkoholu. Warto również zrezygnować z wizyty na termach w dniu, w którym czujesz się źle, masz zawroty głowy, objawy infekcji itp.
Masz problemy zdrowotne? Najpierw porozmawiaj z lekarzem
Kąpiele termalne mogą być doskonałą formą terapii uzupełniającej w przypadku wielu problemów zdrowotnych. Szczególnie dotyczy to kąpieli w wodzie o wysokiej mineralizacji, korzystnym bilansie jonowym i wysokiej temperaturze na wypływie ze źródła, co przekłada się na jej potencjalne właściwości lecznicze – taka woda wypełnia baseny Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.
Należy natomiast pamiętać, że niektóre dolegliwości zdrowotne mogą wymuszać albo znaczące ograniczenie czasu spędzanego w wodzie termalnej, albo przynajmniej rzadsze zażywanie takich kąpieli – mamy tutaj na myśli przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego.
Osobom chorującym przewlekle zalecamy wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem i zapytanie go o opinię, czy nie widzi przeciwwskazań do korzystania z term – być może uzna to nawet za bardzo dobry pomysł, dodatkowo podając Ci konkretne wskazówki dotyczące m.in. czasu jednorazowej kąpieli.
Czy istnieją wyraźne przeciwwskazania do korzystania z kąpieli termalnych?
Tak, niektóre osoby nie powinny zażywać kąpieli w basenach termalnych z uwagi na różne dolegliwości zdrowotne. Mówimy tutaj przede wszystkim o poważnych chorobach przewlekłych, takich jak:
-
niewydolność serca,
-
nadciśnienie,
-
arytmia serca,
-
blokady tętnic,
-
ostre zapalenie żył,
-
padaczka lekooporna,
-
zapalenie narządów wewnętrznych,
-
niedokrwienna choroba mózgu,
-
niewydolność płuc.
W przypadku tych chorób problemem może okazać się fakt, iż długotrwała kąpiel w bardzo ciepłej wodzie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co z kolei może stanowić czynnik zaostrzający przebieg choroby.
Na liście przeciwwskazań do korzystania z kąpieli termalnych umieścimy również aktywną gruźlicę, ostre infekcje wirusowe, chorobę reumatyczną o nasilonych objawach oraz wszelkie zakażenia skórne, na czele z grzybicą. Kąpiele w wodzie termalnej są również niezalecane osobom w trakcie leczenia nowotworowego.
Więcej o przeciwwskazaniach do korzystania z kąpieli termalnych przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.
Co z ciążą?
To jedna z najczęstszych kontrowersji związanych z basenami termalnymi. Gdzieniegdzie można się spotkać z nieuzasadnionymi opiniami, że kobiety w ciąży nie powinny w ogóle zażywać takich kąpieli, co absolutnie nie jest prawdą.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie pojawiają się żadne komplikacje, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do tego, aby przyszła mama zrelaksowała się w wodzie termalnej, to jak najbardziej warto zafundować sobie taki odpoczynek – będzie to mieć pozytywny wpływ na psychikę ciężarnej oraz przyniesie ulgę jej kręgosłupowi. Więcej o tym możesz przeczytać w innym artykule, który poświęciliśmy kwestii korzystania z term przez kobiety w ciąży.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.