Długa tradycja wykorzystywania wód termalnych w lecznictwie uzdrowiskowym
Polska ma jedne z najzasobniejszych pokładów wód termalnych w Europie. Ich pozyskiwanie nie jest niestety ani łatwe, ani tanie, stąd wciąż nie korzystamy z nich w szerokim zakresie. Póki co wodę termalną stosuje się głównie na cele związane z rekreacją (kompleksy basenowe), choć stopniowo przybywa odwiertów, które zasilają instalacje grzewcze.
Od wielu lat znane są właściwości zdrowotne wód pozyskiwanych z głębokich ujęć wody. Już w połowie XX wieku pojawiły się badania kliniczne, które potwierdziły znakomity wpływ kąpieli termalnych na ludzki organizm. Dzięki temu mogą być one – po przeprowadzeniu dokładnych badań laboratoryjnych – użytkowane w lecznictwie uzdrowiskowym.
Z kolei wody termalne zasilające kompleksy basenowe, w tym Termy BUKOVINA, mają właściwości potencjalnie lecznicze. Wynikają one z wysokiej temperatury wody, jej korzystnego składu, jak również faktu, iż jest pozbawiona zanieczyszczeń z działalności przemysłowej i rolniczej człowieka.
Przy okazji zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy proces powstawania gorących źródeł.
Czym właściwie jest woda termalna?
Woda termalna to woda podziemna, która na wypływie z ujęcia ma temperaturę nie mniejszą niż 20°C. Jest to granica umowna, stosowana od lat w balneologii w odniesieniu do temperatury ludzkiego ciała.
Dla porównania dodajmy, że woda termalna zasilająca Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, na wypływie ma temperaturę 64,5°C. Pozyskujemy ją z głębokości aż 2400 metrów, z ujęcia znajdującego się pod zboczem Wysokiego Wierchu.
Woda termalna w Termach BUKOVINA – poznaj jej właściwości lecznicze
Dokładne analizy laboratoryjne przeprowadzone przez naukowców AGH wykazały, że woda zasilająca nasz kompleks basenowy charakteryzuje się stałym składem fizykochemicznym. Została określona, jako woda termalna, siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, o ogólnej mineralizacji wynoszącej 1593,2 mg/dm3.
Wysoka temperatura na wypływie, a przede wszystkim korzystny skład wody termalnej z Bukowiny Tatrzańskiej, predysponują ją do wykorzystania nie tylko w zastosowaniach rekreacyjnych, ale też balneologicznych i terapeutycznych. Nasza woda ma właściwości lecznicze, może więc mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm, sprawdzając się w terapii m.in.:
-
chorób układu nerwowego,
-
chorób reumatologicznych (w okresie bezobjawowym),
-
osteoporozy,
-
chorób skóry,
-
chorób kobiecych,
-
urazów ortopedycznych,
-
bólów mięśni, stawów i kręgosłupa,
-
nadwagi i otyłości,
-
zaburzeń metabolicznych i hormonalnych.
O właściwościach zdrowotnych wody termalnej czytaj też w osobnym artykule na blogu.
Kąpiele w wodzie termalnej są zdrowe – i to na wielu poziomach
Na zdrowie składa się nie tylko kondycja poszczególnych organów, ale również wygląd zewnętrzny – który przecież może powiedzieć wiele na temat ogólnej kondycji organizmu. Woda termalna ma potwierdzone właściwości pielęgnacyjne, nawilżające, regeneracyjne i wzmacniające, dlatego wykorzystuje się ją w najwyższej jakości kosmetykach oraz w ramach specjalistycznych zabiegów odnowy biologicznej.
Kąpiele termalne mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na wygląd i stan skóry. Jest to zasługa zawartości cennych pierwiastków, takich jak:
-
sód (Na) - którego niedobór jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek;
-
siarka (S) - nazywana pierwiastkiem piękna, wykazuje działanie pielęgnujące, nawilżające, wzmacnia paznokcie i włosy;
-
potas (K) - uczestniczy w procesach wzmacniających warstwę hydrolipidową skóry, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu;
-
magnez (Mg) - odżywia skórę, wykazuje działanie przeciwzapalne;
-
krzem (Si) - działa regenerująco na skórę, zapobiega łamaniu się paznokci i wypadaniu włosów;
Przeciwwskazania do zażywania kąpieli termalnych
Pamiętajmy, że choć termy są zdrowe – co udowodniliśmy w tym artykule, to jednak nie dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań zdrowotnych do zażywania kąpieli termalnych, jak poważne choroby serca, blokady tętnic, arytmia serca, ostre zapalenie żył, padaczka lekooporna, aktywna gruźlica czy zakaźne infekcje skórne.
Więcej o przeciwwskazaniach do zażywania kąpieli w basenach termalnych przeczytasz w osobnym artykule.
Kliknij tutaj i kup bilet online już teraz.